Döviz Kurları


Avcılar Kent Konseyi Deprem’e duyarsız kalmadı…
Avcılar Kent Konseyi Deprem’e duyarsız kalmadı…
6 Ekim 2019 17:37
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Avcılar Kent Konseyi, toplanan deprem vergilerinin halkın güvenli barınma hakkı için kullanılması gerektiğini belirterek deprem riskine karşı tüm yapıların ücretsiz kontrol edilmesi talebinde bulundu.

Avcılar Kent Konseyi Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri basın ve kamuoyuna önemli bir açıklama yaparak sorumlulardan hesap sorulması istedi.
İşte o açıklama
24 Eylül 2019 tarihinde 4.6 büyüklüğündeki depremle başlayan ve 26 Eylül 2019 günü 5.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem aktivitesi sonucunda toplum olarak birkez daha çaresiz kaldığımızı gördük. Daha büyük bir depremle karşı karşıya olduğumuz bilinciyle daha fazla vakit kaybetmeden, çözüm önerilerimizi siz basın mensupları ve kamu oyuyla paylaşmayı da avcılar kent konseyi olarak görev edindik. Hiçbir doğa olayı karşısında çaresiz değiliz! Kent sakinlerinin sınıfsal konumu gereği bu çaresizliğe terk edilmesi karşısında da kent konseyi olarak üzerimize düşen sorumluluğu hatırlatmak için bugün bu açıklamayı yapmayı uygun görüyoruz.
Deprem gibi bir doğa olayı karşısında kent sakinleri birkez daha panik yaşamıştır. Bu süreçte İstanbul’da şimdiye kadar binlerce yapı incelemelerine tabi tutulmuş, tespitler sonucunda bazı yapılarda orta ve ağır hasarlar olduğu görülmüştür. Bazı binalar mühürlenerek tahliye edilmiştir. Bazı kamu binaları (okul ve hastaneler) depreme karşı güvenli olmaması nedeniyle terk edilmek zorunda kalınmıştır. Kamu binaları inşa edilirken bina önem katsayısı olarak %40 daha güvenli inşa edildiği halde, böyle orta büyüklükteki bir depremde hasar alması kabul edilebilir değildir. Yapıların inşa edildiği döneme uygun yapılmaması ve deprem güvenliğini sağlamayan kamu görevlilier hakkında derhal gerekli inceleme ve soruşturmalar başlatılmaldır. Deprem olduktan sonra faturanın kesilmesinin de hiçbir önemi yoktur. Tüm bu durumlar İstanbul’un depreme hazır olmadığını da göstermiştir. Doğanın daha büyük bir deprem için bize zaman verdiği 1999 depremi sonrası, yerel yönetimlerin ve iktidarların halka “çözümü kendiniz arayın” söylemleri ise daha büyük bir depremde kimseden birşey beklemeyin sözünden öteye gidemeyecektir.
Öncelikle Avcılar ilçesinin zemin koşulları, ilçedeki yaşlı bina stoğu ve özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden etkilenmiş ilçe olması gözleri doğrudan bu bölgeye çevirmiştir. Ancak İstanbul’da birçok ilçede benzer sorunlar bulunmaktadır. Fakat Avcılar ilçesi depreme hazırlanmadığı gibi diğer tüm il ve ilçeler de depreme hazırlanmamıştır. Bu yüzden ivedilikle deprem konusunda seferberlik ilan edilmelidir. Toplanan deprem vergilerinin halkın güvenli barınması için kullanılması, her il/ilçede deprem ve zemin müdürlüğü birimleri kurularak tüm yapılar ücretsiz incelenmelidir. Bu depremin bize öğrettiği diğer bir konu ise deprem karşısında çaresiz kalan emekçi kent sakinlerinin “yapılarında çatlak olsa bile çaresiz bırakılmalarından dolayı ihbar bile edememesidir”. Bu nedenle ilgili bakanlık, vallilik, Büyükşehir,kaymakamlık il ve ilçe belediyelerinin ortak bir çalışmasıyla tüm yapılar ücretsiz kontrol edilmelidir. Bu süreçte üretilen ve arz fazlası olan konutlar kamu kaynağı olarak ihtiyaç sahibi kişilerin kullanıma açılmalı ve deprem ve özel iletişim vergileri de kullanılmalıdır.
Bu depremin bize öğrettiği bir diğer husus ise İstanbul ili bazında afet kültürü, örgütsüzlük ve ne yapacağını bilemeyen bireylerin varlığıdır. Afet kültürü dersleri tüm eğitim-öğretim kurumlarında zorunla hale getirilmeli ve belirli periyotlarla tatbikat yapılmalıdır.
İstanbul genelinde her ilçe de Mahalle meclisleri kurulmalı ve bina, sokak, cadde, mahalle, ilçe ve il sorumluları tespit edilmelidir. Arama kurtarma faaliyetleri, ilk yardım, yangın söndürme vb. tüm eğitimler en alt birimden yukarıya doğru verilmeli ve bu eğitim zorunlu olmalıdır.
Buradaki temel konu sadece Avcılar ilçesinin depreme hazır olmayışı değil, tüm ilçelerin her türlü doğal tehlike karşısında hazırlıklı hale getirilmesidir. Unutulmamalıdır ki; gerekli zemin ve bina incelemeleri yapılıp, şehir bilimsel ve mühendislik bilgisiyle planlandığında hiçbir doğa olayı afete dönüşmeyecektir. Avcılar’ın deprem dalgalarını hissetme şekliyle, başka bir ilçenin hissetme şekli zemin koşullarından dolayı farklı da olsa, gerekli teknik incelemelerle bu durumun üzerinden de gelinebilinmesi bilimin ve mühendislik çalışmalarıyla mümkündür.
Parklar tam anlamıyla toplanma alanı değildir. Toplanma ve barınma alanları birbirinden farklıdır ve her ikisi de İstanbul ili özelinde hazır değildir. Son deprem bunu da göstermiştir. Şehrin tekrar planlanması sırasında sığınaklar ve toplanma alanları uygun alt-üst yapısıyla, haberleşme, barınma, beslenme vb. tüm koşullar düşünülerek tekrar hazırlanmalıdır.
Sonuç olarak kamu kaynakları kamu için kullanılmalıdır. Beklenen büyük deprem karşısında kent sakininin güvenli barınma hakkı, siyasi zıtlaşma ve kutuplaşma dili ve rant politikalarına teslim edilmemelidir.
Ulaşım sorunu ve acil ulaşım yolları hazırlıklı hale getirilmelidir.
Engelliler, kadınlar ve çocuklar için detaylı çalışmalar yapılmalı ve yapılar bu kapsamda tekrar planlanmaldır!
İlçemizde deprem sonrası yaşanacak salgın hastalıklara karşı şimdiden çözüm üretilmelidir!
Elektrik üretim tesisi başta olmak üzere, petrol istasyonları, kimyasal hammadde kullanan üretim tesisleri ve bina altlarında bulunan işletmelerin risk eylem planları hazırlanmalı ve gerekirse uygun alanlara çekilmeli veya yaşam alanlarından uzaklaştırılmalıdır.
Kentlerin deprem sırasında beklediği ikincil en önemli tehlikelerden birtanesi de yangınlardır. Yangınlara karşı gerekli donanımsal eksiklikler giderilmeli ve kent sakinlerine ilk yardım eğtimleri verilmelidir.
İmar barışı uygulaması anlayışı terk edilmeli, yapılar tekrar kontrol edilmelidir.
Buradan öncelikle kentimizde yaşayan tüm duyarlı vatandaşlarımızı Avcılar Kent Konseyi olarak kuracağımız Yerel Afet Gönüllülerine(YAG) katılmaya çağırıyoruz.
Ayrıca ilçemizdeki tüm kamu kurum yöneticileri , siyasi partiler , meslek odaları, dernek, vakıf, sendika ve kooperatifleri de göreve çağrıyoruz.
Kamuoyuna Saygılarımızla.
AVCILAR KENT KONSEYİkent-konseyi


Yorumlarİlgili Haberler