Döviz Kurları


“ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ GÖZLEMLEYİN
“ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ GÖZLEMLEYİN
18 Kasım 2015 11:28
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Çocukların psikolojik, sosyal ve eğitimsel gelişimlerinin sağlıklı olması tüm ebeveynlerin isteğidir. Ancak anne-babaların bilinçli olması, çocuklarının gelişim evrelerindeki beklentilerine verdikleri olumlu tepki ve destekler çocuğun özellikle dil gelişimlerini güçlendirir. 

İşitme daha bebek anne karnındayken var olan bir duyudur. Öyle ki doğum öncesi dönemde bebek anne karnı dışındaki sesleri bile duyabilir. Normal gelişim gösteren bir bebek yaşamının ilk aylarından itibaren öncelikle işitme duyusunu ve konuşma seslerine benzer sembolleri kullanarak çevresiyle iletişim kurmaya başlar. 

Çocukların dil ve konuşma konusunda geniş araştırmalar yapan Şişli Çınar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Terapisti Ösoy; doğumdan sonraki 0-4 aylık dönemde çocuğun ani seslerden ürktüğünü, 3-6 aylık dönemde kendi kendine sesler çıkardığını, 6-12 aylık dönemde ise artık düşük şiddetteki seslere dahi duyarlı hale geldiğini söylemektedir. Dil gelişimi belli aşamalar sonucu adım adım gelişir. Uzmanların görüşüne göre bu evreler; 

  • Söz öncesi gelişim dönemi 0-1 yaş arası 
  • Tek sözcük dönemi 1-1,5 yaş arası 
  • Çoklu sözcükler dönemi 1,5-2 yaş dönemi 
  • Basit ve karmaşık cümleler dönemi ise 3-4 yaş arasını kapsadığı söylenmektedir. Çocukların güzel konuşması, dil gelişimlerinin desteklenmesi için anne-baba olarak neler yapabilirsiniz: 
  • Çocuğunuzun iletişim çabasıyla çıkarttığı sesleri pekiştirerek onu karşılıklı iletişime ve konuşmaya teşvik edebilirsiniz. 
  • Çocuğunuzla birlikte şarkılı, tekerlemeli oyunlar oynayabilirsiniz. 
  • Günlük hayatta gördüğünüz nesneleri, eşyaları, hayvan ve taşıtları isimlendirerek bunları tanımasını sağlayabilirsiniz. 
  • Günlük aktiviteleri yaparken(yemek yapma, bulaşık yıkama vs.) onunla konuşarak açıklama yapabilirsiniz. 
  • Özellikle resimleri, ilgi çekici kitapları beraber okuyabilirsiniz. 

Sembolik oyunlarla günlük yaşamdakine benzer karşılıklı iletişim ve konuşma oyunları oynayabilirsiniz. (Evcilik oyunu, telefonla konuşma gibi) Her şeyde olduğu gibi sosyal belediyecilikte de önder olan Şişli Belediyesi tarafından açılacak Yayla Kreşi’nin bir odası işitme engelli çocuklar için düzenlenecektir. Bunun için çocuk dostu olan Belediye Başkanımız Mustafa Sarıgül’e çocuklar ne kadar teşekkür etse azdır.   


Yorumlarİlgili Haberler